Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vytápění větrání instalace

logo časopisu VVI - odborný časopis Společnosti pro techniku prostředí určený především pro projektování a studium.
Ročníky:  2021  2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001  2000 

Obsah čísla 1/2006 (únor 2006)
Datum: 9.2.2006
obrázek titulky
VYTÁPĚNÍ

PTÁKOVÁ
Otopné období 2004/05 v Praze z hlediska klimatických veličin
Článek informuje o průběhu a charakteru otopné sezóny 2004/05 v Praze. Z naměřených klimatických údajů v observatoři Praha-Karlov jsou stanoveny hodnoty veličin nezbytných pro výpočet potřeby tepla pro vytápění denostupňovou metodou pro uvedenou sezónu a je vyhodnocena její energetická náročnost v porovnání s předchozím otopným obdobím a s padesátiletými normály. Další vybrané údaje dokreslují klimatické podmínky v Praze a nastiňují i ráz počasí během tohoto období v celé České republice.
Klíčová slova: vytápění, otopné období, klimatické údaje, denostupně, výpočet potřeby tepla

HOJER
Kombinace světlých zářičů a zpětného získávání tepla
V článku je diskutován problém absence minimálního hygienického větrání při vytápění průmyslové haly světlými plynovými zářiči a jako jedno z možných řešení je uvažována jednotka se zpětným získáváním tepla. Na základě simulačního výpočtu v softwaru Fluent jsou navrženy optimální umístění přiváděcích resp. odváděcích vyústek.
Klíčová slova: vytápění, zpětné získávání tepla, světlé zářiče, průmyslové haly

KOVÁŘOVÁ
Monitorovanie parametrov vnútorného prostredia pri sálavom vykurovaní
Na dvou příkladech experimentálního měření stavu vnitřního prostředí v průmyslových halách se sálavým vytápění je demonstrován způsob vyhodnocení pohody vnitřního prostředí metodikou používanou na Slovensku. Zajímavé a cenné pro naše čtenáře jsou především výsledky měření, které jsou původní prací autorky. Metodika vyhodnocení výsledků pro ČR je definována v Nařízení vlády č.178/2001 Sb. ze dne 18.4.200, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, a jeho novelizace 523/2002 Sb. ze dne 13.12.2002, které kromě jiného stanoví hygienické požadavky na pracovní prostředí a pracoviště.
Klíčová slova: sálavé vytápění, průmyslové haly, vyhodnocení měření, tepelná pohoda


PROJEKTOVÁNÍ

MELICHAR
Místní energetická ztráta spoje plastového potrubí, zhotoveného svařováním na tupo
Článek pojednává o experimentálním stanovení místní energetické ztráty ve spoji přímého potrubí z polypropylenu, spojovaného svařováním na tupo. Je uvedena velikost součinitele místní ztráty spoje plastového potrubí kruhového průřezu při turbulentním proudění čisté vody, významná pro projektanty potrubních systémů z plastů, která nebyla doposud experimentálně kvantifikována.
Klíčová slova: místní ztráta, třecí ztráta, plastové potrubí

MORÁVEK, P.
Moderní koncepce pasivní výstavby v podmínkách ČR
Příspěvek informuje o výstavě, která je prvním skupinově realizovaným projektem souboru pasivních domů v České republice. Projekt řeší urbanistickou, architektonickou i stavební část, včetně technického vybavení moderním teplovzdušným systémem s řízeným větráním a rekuperací tepla. Použitý konstrukční systém fy Atrea s.r.o. z oddělených plášťů zajišťuje úplnou eliminaci tepelných mostů a snadné dosažení pasivního standardu těchto objektů při shodných nákladech v porovnání s běžnou výstavbou.


VĚTRÁNÍ - KLIMATIZACE

NOVÁK, TYWONIAK
Budova jako součást větracího systému/větrací systém jako součást budovy
Průvzdušnost obálky budovy (způsobená netěsnostmi ve stavebních konstrukcích) může mimo jiné výrazně ovlivnit výměnu vzduchu v budově, činnost větracího systému a potřebu tepla na vytápění. Příspěvek uvádí možnosti hodnocení celkové průvzdušnosti budov, shrnuje požadavky stavebních norem na průvzdušnost stavebních konstrukcí a formou parametrické studie ukazuje na jednoduchém příkladu zejména energetické důsledky vysoké průvzdušnosti.
Klíčová slova: průvzdušnost stavebních konstrukcí, výměna vzduchu, větrání, nízkoenergetické budovy


CHLAZENÍ

PETRÁK, J., PETRÁK, M.
Řešení kondenzační strany chladicích zařízení (Část 2: Referenční klimatické podmínky)
Článek vychází z hodinových měření teploty, relativní vlhkosti a tlaku v roce 2003 na stanici Praha - Karlov. Pro jednotlivé měsíce jsou uvedeny průměrné, maximální a minimální teploty venkovního vzduchu během dne. Je sledována četnost výskytu jednotlivých teplot vzduchu jak během roku, tak i během dne, a to v intervalech 6 až 14, 14 až 22, 22 až 6 a 0 až 24 hodin. Je uvedena funkční závislost střední měrné vlhkosti a entalpie venkovního vzduchu na jeho teplotě a výsledky jsou porovnány s naměřenými údaji.
Klíčová slova: teplota venkovního vzduchu, relativní a měrná vlhkost venkovního vzduchu, entalpie venkovního vzduchu


NORMY

LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy


PROVOZ

SMRŽ
Kina z pohledu techniky prostředí
V současném kině je divácký dojem umocněn především vnímáním zvuku. Předložený článek uvádí přehled nejvíce používaných zvukových formátů pro prezentaci zvuku v kinech. Vysoké frekvenční rozsahy i široká dynamika záznamů zvuku vyžadují velmi nízké hodnoty hluku pozadí v kinosále. Těmto požadavkům je nutné přizpůsobit konstrukci stavby i zařízení techniky prostředí. Autor doporučuje použití ověřených způsobů distribuce vzduchu s ohledem na komfort diváka i na vlastní hluk elementů.
Klíčová slova: kino, akustika, promítání, zvukový formát, distribuce vzduchu


HYGIENA

ŠAŠEK
Technické parametry rozvodného systému teplé vody ve vztahu k rozvoji legionel II. část - opatření v praxi
Následující příspěvek demonstruje na konkrétním objektu praktické řešení opatření ke snížení kontaminace rozvodů pitné vody legionelou. Tomuto účelu poslouží budova č. 5 v areálu SZÚ v Praze, jehož rozvody jsou osídleny počty legionel, převyšujícími limit 100 KTJ/100 ml dle vyhl. č. 252/2004 Sb. (6-560 KTJ/100 ml).
Klíčová slova: legionely, teplá voda, opatření v praxi

LAJČÍKOVÁ
Několik slov k problematice "biosolárií", "biotrubic" a "biozáření"


OCHRANA OVZDUŠÍ

PĚTIOKÝ
Dioxiny a jejich separace z odpadních plynů
Článek pojednává o zdrojích, škodlivosti a metodách odlučování dioxinů z odpadních plynů odváděných do venkovního ovzduší. Poukazuje na problematiku odlučování dioxinů ve spalovnách i na zákonná omezení emisí dioxinů, zvláště v souvislosti s provozem spaloven odpadů.
Klíčová slova: dioxiny, toxicita, adsorbér, emise, odlučování


KONSTRUKCE - NOVÉ VÝROBKY

KOLAŘÍK, BABIAK
Použití tepelně aktivních prvků stavební konstrukce k vytápění a chlazení kancelářských budov - díl I.
Systémy vytápění a chlazení, které aktivně využívají velkou tepelnou kapacitu masivních stavebních konstrukcí jsou v dnešní době stále více využívány v mnoha Evropských zemích. Použití těchto systémů přináší významné energetické úspory. Článek uvádí přehled tepelně aktivních prvků stavebních konstrukcí užívaných v dnešní době, popisuje princip jejich funkce a podmínky pro jejich použití v administrativních budovách.
Klíčová slova: : tepelná kapacita, akumulace, beton, sálavé chlazení, vytápění, spotřeba energie


TEORIE

KOVERDYNSKÝ
Tepelná izolace s kapilárně aktivní tkaninou pro rozvody chladu
Tepelná izolace s tkaninou s knotovým efektem pro rozvody chladu je založena na kapilárním sání vláknité tkaniny, která slouží k odvedení zkondenzované vodní páry z povrchu trubky na vnější povrch izolace. Odtud se voda odpaří do okolního vzduchu. Toto zajistí prevenci dlouhodobé akumulace vlhkosti v izolačním materiálu. Tkanina zajišťuje suchost vlastní struktury izolace, proto je izolační systém schopen udržet své tepelně izolační vlastnosti po celou dobu její životnosti. Vlhkost je obsažená pouze v tkanině. Článek popisuje princip funkce tepelné izolace pro chladové rozvody založené na knotovém efektu, systém je také možné nazvat samovysychajícím. Vysychací schopnosti systému byly podrobeny několika experimentům. Výsledky, které jsou prezentovány ve článku ukazují, že tento typ izolačního systému je funkční u potrubí s teplotou vyšší než 0 °C a pro okolní podmínky, které se běžně v praxi vyskytují.
Klíčová slova: tepelná izolace, knotový efekt, rozvody chladu, akumulace vlhkosti, chlazení, klimatizace


EXPERTNÍ KANCELÁŘ

POLEDNA
Z činnosti Expertní kanceláře v roce 2005


FIREMNÍ INFORMACE

Janka Radotín
Výměníky pro vzduchotechniku a průmyslové chladiče

VTS Clima
Energetický ukazatel účinnosti vzduchotechnické instalace

Addat
Stavebnicový systém regulačních modulů pro vytápění TV

Nové plynové nástěnné průtokové kotle Buderus Logamax U052 a U054


PŘÍLOHY

Zpravodaj Společnosti pro techniku prostředí č. 1

Obsah 14. ročníku VVI (2005)

 
 
Reklama