Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

BIM - Informační model budovy
Archiv článků od 8.11.2021 do 13.5.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.4.2022
Ing. Aleš Průcha, VUT FAST Brno

Recenzovaný Tento článek se zabývá popisem BIM problematiky, dále zaváděním a potřebou BIM ve stavebnictví. Obsahuje popis metod ocenění včetně ocenění vybrané konstrukce jednotlivými metodami. Jednotlivé metody jsou poté porovnány s nákladovým způsobem ocenění pomocí RTS BIM.

11.4.2022
Ing. Vlastimil Muroň, Ing. Filip Tomašov, Ing. Vojtěch Vaněk

Recenzovaný Ze srovnání efektivity komunikace mezi klasickým projektováním ve 2D a ve 3D, konkrétně v BIMu, mimo jiné vyplývá problém kompatibility SW. Přechod na BIM, označovaný jako revoluce, se ukazuje spíše evolucí.

25.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Nedostatky vytápění nelze řešit zvýšením výkonu oběhového čerpadla. BIM vyžaduje důkladnou analýzu nejen cíle, ale i procesu zpracování projektu. Reálné mikroklima v bytě zásadně ovlivňuje zdraví lidí i stavební konstrukce, a proto nelze úspory tepla řešit na jeho úkor, to jsou závěry dalšího dne konference Slovenské společnosti pro techniku prostředí.

summit Koncepce BIM 2022
2.3.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Práce na zákonu o BIM, tvorba nástrojů pro digitální stavební řízení a územní plánování, tvorba Datového standardu ve stavebnictví s převzetím SNIM agenturou ČAS, digitalizace ČSN a pilotní projekty BIM, to jsou některá z témat summitu Koncepce BIM, který proběhl 24. února.

Vídeň Smart Green Cities
6.2.2022
Vlastimil Růžička, redakce

Zájemci o získání stavebního povolení ve Vídni mohou od 1. února loňského roku absolvovat celý proces online. Do března roku 2023 by měl být rozsáhlý projekt digitalizace finalizován. Rakouská metropole se chce zařadit mezi 100 klimaticky neutrálních a inteligentních měst a do roku 2040 dosáhnout uhlíkové neutrality. Jak funguje celý proces v praxi jsme se zeptali provozovatelů i zástupců firem.

3.2.2022
GRAITEC s.r.o., Marek Mašek product manager MEP

V předchozím článku jsme Vám představili hlavní možnosti grafického zpracování projektu otopné soustavy v programu CADKON+ MEP a nyní se podrobně zaměříme na výpočet tepelných ztrát, potřebných výkonů, návrh otopných těles, dimenzování a zaregulování v programech od společnosti PROTECH.

Analýza mobilního laserového skenování ve stavebnictví
29.11.2021
Ing. Jakub Nosek, Ing. Petr Kalvoda, Ph.D., Ing. Michal Kuruc, Ph.D.

Recenzovaný Mobilní laserové skenování (MLS) je v současné době běžně využíváno v řadě geodetických aplikací. Zpřesnění bodových mračen MLS se obvykle provádí zvyšováním počtu vlícovacích bodů (VB), které jsou rovnoměrně rozmístěné v rámci mapovaného území. Přesnost bodových mračen lze vylepšit také vícenásobnými průjezdy mobilního mapovacího systému (MMS). Cílem tohoto článku je navrhnout vhodný postup, kterým by bylo možné odstranit lokální deformace bodových mračen MLS. Navržený postup je založený na porovnání bodových mračen z vícenásobných průjezdů MMS. Do míst, kde rozdíly mezi bodovými mračny dosahují větších hodnot, jsou pak cíleně přidávány další VB.

27.11.2021
Asociace dodavatelů montovaných domů, z.s.

I s nadcházejícím přelomem roku se budeme prostřednictvím úspěšných WOOD Camp seminářů skrze online platformy setkávat se zájemci z řad architektů, projektantů a stavebních dozorů, ale také studentů.

26.11.2021
MEA Water Management s.r.o.

Ve slovenském Pezinoku v druhé polovině roku 2021 probíhá novostavba průmyslové kuchyně. Součástí kvalitního gastro provozu je vhodný způsob svedení odpadní vody z kuchyně.

Novostavba Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze
10.11.2021
redakce

Stavba nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu využívá robotický stroj pro vrtání otvorů na zavěšení instalací. Koordinuje se tak nejen samotné vedení jednotlivých profesí TZB, ale také příprava pro jeho instalaci. K automatickému vrtání se využívají data z digitálního modelu stavby. Díky pozvání jsme měli možnost vyzkoušet jednu z možností přímého praktického využití BIM při realizaci stavby.

10.11.2021
Ing. Zdeněk Poloprutský, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra geomatiky

Recenzovaný Tento článek se zabývá možnostmi využití moderních měřických metod a technologií, tj. např. pozemního laserového skenování (TLS) a Image Based Modeling and Rendering (IBMR), geografických informačních systémů (GIS) a informačního modelování budov (BIM) pro zpracování, distribuci a archivaci dat nashromážděných při stavebněhistorickém průzkumu (SHP). Příspěvek se snaží stručně shrnout dosavadní stav autorova poznání a jeho praktické zkušenosti s danou problematikou.

8.11.2021
Wavin Czechia s.r.o.

Metodika BIM se postupně více a více prosazuje i v českém prostředí. O tom, jak rozšíření projektování založeného na modelech podporuje nová legislativa, a jak se k projektování touto metodikou staví developeři a projektanti, jsme si povídali s Pavlem Seidlem, technickým poradcem a specialistou pro SW, CAD a BIM/Revit ve společnosti Wavin Czechia.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama