Chrám Svatého Valentina v Mostě - po požáru vítr

Datum: 12.11.2017 19:41  |  Autor: Michal Randa, redakce  |  Zdroj: webové stránky Lidové noviny, iDnes, Velvyslanectví Rumunska

29.10.2017: Nápor prudkého větru pobořil Chrám Svatého Valentina v Mostě. Celodřevěný pravoslavný kostel byl vysvěcen před 6 lety a stál nedaleko mosteckého přesunutého kostela.

Memoria ostaşilor români, cinstită la Most de Ziua Eroilor Autor: Ambasada României la Praga
Memoria ostaşilor români, cinstită la Most de Ziua Eroilor Autor: Ambasada României la Praga
V pravoslavné liturgii chrám začíná existovat až po vysvěcení

Stavba ve stylu transylvánské gotiky byla vybudována v roce 2010 jako památka na rumunské občany, kteří během druhé světové války zahynuli v Československu. Památníkem rumunským obětem druhé světové války je dřevěný kříž před kostelem.
Na stavbě chrámu se podílel rumunský stát a tamní pravoslavná církev, česká pravoslavná církev, soukromí sponzoři a město Most. Celý komplex stál kolem 48 milionů korun. Stavba je nenápadná, ukrytá mezi stromy. Mostu patří pozemky, samotná církevní stavba na nich je v péči rumunského velvyslanectví.

Kostel přímo na místě sestavili bez použití hřebíků rumunští tesaři, skládal se z dubového, smrkového a jedlového dřeva dovezeného z rumunského horského kraje Maramureš.

"Chrám je ústřední místo života pravoslavných věřících. Vznik nového je obrovský svátek. Ten v Mostě navíc stojí v místech, kde kdysi stávalo původní město Most, které zmizelo v dole. Je to vlastně první návrat života do starého Mostu," líčí Ondřej Chrást, tajemník pravoslavné církve v Česku v době vysvěcení kostela, kterého se zúčastnili hlava českého pravoslaví vladyka Kryštof a rumunský patriarcha Daniel a obřad proběhl dle přesného liturgického obsahu a řádu.

Požár v r. 2011

Po vysvěcení byl 9. října 2011 byl postaven ještě monastýr, menší budova určená pro poutníky a řádové sestry, a letní modlitebna. Dřevěný domek pro poutníky v areálu unikátního chrámu sv. Valentina shořel v květnu 2014. Kostel tehdy požárem zasažený nebyl. Podobných staveb je mimo Rumunsko jen několik. Stojí také v Caracasu, Paříži a Chicagu.

2017 dřevěný kostel povalil vítr

29.10.2017 - nápor prudkého větru pobořil Chrám Svatého Valentina v Mostě, celodřevěný pravoslavný kostel, který stál nedaleko mosteckého přesunutého kostela.

Fotografie a komentáře z Mostu, kde se během větrné smršti zřítil pravoslavný kostel.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Práva subjektu údajů podle GDPR – hrozba pro provozovatele kamerových systémů I.

11.12.2017 | JUDr. Alena Kučerová
GDPR posiluje a rozšiřuje právo subjektu údajů na přístup ke shromážděným osobním údajům. K tomu účelu očekává, že správce nebo zpracovatel usnadní jeho výkon a zajistí možnost jeho realizace v přiměřených odstupech.
diskuse: 1 příspěvek, 11.12.2017 08:52
© Fotolia.com

Zabezpečení školy – bezpečí žáků na prvním místě

6.12.2017 | Seminaria, s.r.o. a Michal Randa, redakce TZB-info
Dne 28. listopadu proběhla v Praze odborná konference s tematickými bloky zaměřenými na problematiku: Bezpečnost škol dle normy ČSN – technická a organizační opatření – chyby v řízení bezpečnosti – kamery vs. ochrana osobních údajů. Konference byla určena pro cílovou skupinu zástupců vedení mateřských, základních i středních škol a rovněž zástupcům zřizovatelů na úrovni odborů školství.

OPŽP 2014+: Startují poslední výzvy MŽP a SFŽP v tomto roce

6.12. 1:55   74. výzva - dotace na efektivní hospodaření s vodou v obcích, 66. výzva - protipovodňové varovné systémy a 75. výzva - odstranění ekologických zátěží. více >>>

Středočeský kraj uspořádal odbornou konferenci na téma Bezpečné město (obec)

5.12.2017 | Michal Randa, redakce
Ve dnech 16. – 17. listopadu proběhla v Nesuchyni u Rakovníka, pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové, odborná konference na téma Bezpečné město (obec).

Požáry adventních věnců

5.12. 2:01   Jen loni v prosinci evidují hasiči 1 456 požárů. Ty si vyžádaly 8 lidských životů a 139 lidí se při nich zranilo. V příčinách „vánočních“ požárů vedou ty, které způsobily svíčky, nejčastěji na adventních věncích. více >>>

Projekty 2017

Partneři - Bezpečnost

logo JABLOTRON
logo Mark2 Corporation
logo EXACQ
 
 

Aktuální články na ESTAV.czŘSD dnes zahájí stavbu dalších úseků D6 na RakovnickuZměny pro stavebníka rodinného domu po novele stavebního zákona od ledna 2018Město pro kaktusy: Budova na místě staré skládky využívá průhledné fotovoltaické skloCeny nemovitostí: Rodinné domy zdražují rychleji než byty