Chrám Svatého Valentina v Mostě - po požáru vítr

Datum: 12.11.2017 19:41  |  Autor: Michal Randa, redakce  |  Zdroj: webové stránky Lidové noviny, iDnes, Velvyslanectví Rumunska

29.10.2017: Nápor prudkého větru pobořil Chrám Svatého Valentina v Mostě. Celodřevěný pravoslavný kostel byl vysvěcen před 6 lety a stál nedaleko mosteckého přesunutého kostela.

Memoria ostaşilor români, cinstită la Most de Ziua Eroilor Autor: Ambasada României la Praga
Memoria ostaşilor români, cinstită la Most de Ziua Eroilor Autor: Ambasada României la Praga
V pravoslavné liturgii chrám začíná existovat až po vysvěcení

Stavba ve stylu transylvánské gotiky byla vybudována v roce 2010 jako památka na rumunské občany, kteří během druhé světové války zahynuli v Československu. Památníkem rumunským obětem druhé světové války je dřevěný kříž před kostelem.
Na stavbě chrámu se podílel rumunský stát a tamní pravoslavná církev, česká pravoslavná církev, soukromí sponzoři a město Most. Celý komplex stál kolem 48 milionů korun. Stavba je nenápadná, ukrytá mezi stromy. Mostu patří pozemky, samotná církevní stavba na nich je v péči rumunského velvyslanectví.

Kostel přímo na místě sestavili bez použití hřebíků rumunští tesaři, skládal se z dubového, smrkového a jedlového dřeva dovezeného z rumunského horského kraje Maramureš.

"Chrám je ústřední místo života pravoslavných věřících. Vznik nového je obrovský svátek. Ten v Mostě navíc stojí v místech, kde kdysi stávalo původní město Most, které zmizelo v dole. Je to vlastně první návrat života do starého Mostu," líčí Ondřej Chrást, tajemník pravoslavné církve v Česku v době vysvěcení kostela, kterého se zúčastnili hlava českého pravoslaví vladyka Kryštof a rumunský patriarcha Daniel a obřad proběhl dle přesného liturgického obsahu a řádu.

Požár v r. 2011

Po vysvěcení byl 9. října 2011 byl postaven ještě monastýr, menší budova určená pro poutníky a řádové sestry, a letní modlitebna. Dřevěný domek pro poutníky v areálu unikátního chrámu sv. Valentina shořel v květnu 2014. Kostel tehdy požárem zasažený nebyl. Podobných staveb je mimo Rumunsko jen několik. Stojí také v Caracasu, Paříži a Chicagu.

2017 dřevěný kostel povalil vítr

29.10.2017 - nápor prudkého větru pobořil Chrám Svatého Valentina v Mostě, celodřevěný pravoslavný kostel, který stál nedaleko mosteckého přesunutého kostela.

Fotografie a komentáře z Mostu, kde se během větrné smršti zřítil pravoslavný kostel.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

CCS COBRA je patentovaný systém, použitý při hašení požáru mochovských mrazíren

U D11 včera vznikl požár v mochovských mrazírnách

24.2. 1:58   Středočeští hasiči zasahující u rozsáhlého požáru mrazíren v obci Mochov na Praze-východ používali i speciální zařízení Cobra, které vodním paprskem řeže a hasí. více >>> (redakce)

Požární vlastnosti fenolických tepelněizolačních desek Kooltherm

22.2. 14:44   Poslechněte si přednášku Ing. Oldřicha Pozdílka ze společnosti Kingspan z odborné konference Požární bezpečnost staveb 2017. více >>>

Zapojenie čerpadiel pri diaľkovej doprave vody

19.2.2018 | Ing. Milan Dermek, doc. Ing. Mikuláš Monoši, PhD., Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta bezpečnostného inžinierstva, Žilina, Slovensko
Článok sa venuje problematike dopravy vody hadicovým vedením k požiarom. Rozoberá zapojenia čerpadiel pri doprave vody podľa požadovaných parametrov na mieste zásahu, porovnáva spôsoby zapojenia hadicového vedenia.

Ochrana budov včetně kulturních památek vysokotlakou vodní mlhou

16.2. 14:34   Poslechněte si přednášku Bc. Tomáše Poláka z konference Požární bezpečnost staveb, která proběhla na veletrhu For Arch 2017. více >>>

Požární bezpečnost a akustika lehkých střech na trapézovém plechu s MW, EPS a PIR

15.2. 14:29   Poslechněte si přednášku Ing. Pavla Rydla z konference Požární bezpečnost staveb, která proběhla na veletrhu For Arch 2017. více >>>

Témata 2018

Partneři - Bezpečnost

logo Mark2 Corporation
logo EXACQ
 
 

Aktuální články na ESTAV.czNovinky Zehnder pro zdravé, komfortní a elegantní vytápění a větrání s rekuperacíPředpověď budoucího vývoje pražského rezidenčního trhu není vůbec přízniváOprava čeká Karlův most a dalších 29 mostů ve špatném stavuDlouhodobě nejlepší investice je nemovitost