Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

OPET Czech Republic

Mezinárodní síť OPET

Síť OPET (Organizace pro podporu energetických technologií) vznikla z iniciativy Evropské komise a jejím cílem je šíření informací a prosazování nových energetických technologií. Tyto energetické technologie zahrnují oblast obnovitelných zdrojů energie, racionální využívání energie v průmyslu, stavebnictví a dopravě.
Síť OPET zahrnuje celkem 48 OPETů ze zemí Evropské unie, kandidátských zemí pro vstup do EU, Asie, Afriky a Jižní Ameriky.
Seznam všech členů OPET Vám ochotně poskytneme na e-mailové adrese: office@eccb.cz


OPET Czech Republic

OPET Czech Republic vznikl počátkem dubna 2001 jako konsorcium České energetické agentury a Energy Centre České Budějovice. Koncentruje se na podporu energeticky úsporných opatření a obnovitelných zdrojů energie pomocí konkrétních aktivit, které jsou zaměřeny na současný energetický trh a jeho potřeby.
OPET Czech Republic se orientuje na několik hlavních oblastí, kterými jsou: energetické štítkování budov, podpora EPC (Energy Performance Contracting), rozvoj trhu s biomasou, využítí obnovitelných zdrojů energie v malých a středně velkých podnicích, solární energie, vytvoření internetových stránek OPET Czech Republic.
OPET Czech Republic bude organizovat a účastnit se projektů na národní i mezinárodní úrovni. Příkladem mezinárodní spolupráce je konference CEEERES o racionálním využívání energie a obnovitelných zdrojích energie. Tato konference je společným projektem OPET Slovakia a OPET Czech Republic a je jedinou svého druhu v Evropě. V červenci 2001 se bude konat v Bratislavě, v následujícím roce bude pořádající zemí Česká republika.
Aktivity OPET Czech Republic jsou flexibilní a závisí na aktuálních potřebách trhu a kooperaci s ostatními členy OPET a Evropskou unií.


Projekt Green Paper

Aktuálním projektem Evropské komise je projekt "Towards a European strategy for the security of energy supply" (K evropské strategii pro bezpečné zásobování energií) neboli Green Paper (Zelená kniha).

Důvody vedoucí k vytvoření tohoto projektu:
  • Znepokojující zvýšení závislosti Evropské unie na dovážených energetických zdrojích. Pokud nebudou přijata účinná opatření, zvýší se dovoz v r. 2030 až na 70 % (90 % z tohoto množství bude tvořit ropa).
  • Evropská unie se zavázala přijetím Kyotského protokolu (Kyoto Protocol) sledovat klimatické změny a hrát hlavní roli v udržení rovnováhy mezi rostoucí poptávkou po energii, ekonomickým rozvojem a dopady na životní prostředí.

Cílem projektu Green Paper je vyvolat diskusi na téma bezpečnost zásobování energií a společně s veřejností najít a realizovat nová řešení. Debata probíhá na internetu http://europa.eu.int/comm/energy_transport/en/lpi_en.html a zúčastnit se jí může každý. Podmínkou je vyplnit formulář, prostřednictvím kterého může účastník sdělit svůj názor, návrh či komentář. Tento formulář lze "odevzdat" do 30.11. 2001. Všechny příspěvky budou uveřejněny na internetových stránkách.

Některá témata diskuse:
  • závislost na dovozu energetických zdrojů; strategie
  • politika liberalizovaného energetického trhu v Evropě
  • daně a státní pomoc v energetickém sektoru
  • energetické zásoby
  • možnosti zlepšení sítě zásobování energií
  • jaderná energie
  • klimatické změny
  • biopaliva
  • úspory energie v budovách
  • úspora energie v dopravě
 
 
Reklama