Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

PŘÍLOHA - Projektová dokumentace vytápění pro stavební řízení a provedení stavby

Zpět na celý článek

PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE VYTÁPĚNÍ PRO STAVEBNÍ ŘÍZENÍ

  1. TECHNICKÁ ZPRÁVA
    1. Úvod
      Zadání objednatele, podklady a popis objektu.
    2. Základní údaje
      Výpočtové klimatické poměry, vnitřní teploty, požadavky objednatele.
    3. Tepelné ztráty a potřeba tepla
      Tepelně technické parametry stavebních konstrukcí, výsledky výpočtů tepelných ztrát. Vyčíslení výkonové potřeby tepla pro vytápění, TUV, vzduchotechniku a technologii.
    4. Požadavky na energie, jejich spotřeba a úspora
      Stanovení výkonu zdroje tepla. Určení druhu primární energie. Výsledek výpočtů roční spotřeby tepla a paliva. Stanovení požadavku na elektrickou energii (výkon a spotřeba).
    5. Popis technického řešení
      Popis a zdůvodnění koncepce navrženého řešení. Parametry otopné soustavy. Celkový popis zdroje tepla, otopné soustavy, ohřevu TUV, ohřevu větracího vzduchu, případně dalších technologických spotřebičů.
    6. Ochrana zdraví a ochrana proti hluku a vibracím.
    7. Požární bezpečnost
    8. Ochrana životního prostředí
      Výsledek výpočtu množství znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší a porovnání s emisními limity.
    9. Bezpečnost při realizaci a užívání
    10. Požadavky na související profese
      Stavba, měření a regulace, zemní plyn, silnoproud, slaboproud, zdravotní instalace, vzduchotechniku, nátěry, izolace, popř. další.
    11. Dokladová část
      Projednání s dotčenými orgány státní správy.

  2. VÝKRESY
    1. Půdorysy (měřítko 1:50, 1:100)
      Půdorysy jednotlivých podlaží. Umístění a dispoziční řešení kotelen, předávacích stanic a strojoven. Jednočárové zakreslení potrubních rozvodů, kotlů, otopných těles, ohřívačů teplé užitkové vody, vzduchotechnických ohříváků a technologických spotřebičů.
    2. Schéma zapojení
      Vyjadřuje vzájemné propojení všech podstatných prvků a zařízení soustavy, z kterého je patrné celkové řešení tepelně technického systému. Popisují se hlavní komponenty a parametry. Kreslí se zpravidla bez měřítka.
    3. Rozvinuté (svislé) schéma
      Zobrazuje otopná tělesa, kotle, ohříváky, hlavní armatury a potrubí ve zjednodušeném svislém řezu stavebním objektem. Prvky tepelné techniky se kreslí v pohledu na zařízení směrem z místnosti, přičemž se ve svislém směru zachovává měřítko, ve vodorovném směru se měřítko nezachovává. Popis je stručný a charakterizuje princip soustavy.
      Stavební konstrukce řezu je zjednodušena na podlahy a stropy jednotlivých podlaží s výškovými kótami podlah.

  3. SPECIFIKACE (jen je-li dohodnuta ve smlouvě s objednatelem)
    Výpis hlavních zařízení v členění na kotelny, strojovny, potrubí, armatury, otopná tělesa, tepelné izolace, nátěry a ostatní.

(Poznámka: Je uveden maximální rozsah PD, u jednodušších projektů a staveb bude rozsah PD účelně přizpůsoben)


PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE VYTÁPĚNÍ PRO PROVEDENÍ STAVBY
(Prováděcí nebo realizační projekt)

  1. TECHNICKÁ ZPRÁVA
    1. - 4. Stejné jako u projektu ke stavebnímu řízení, s uvedením a zdůvodněním případných změn a odchylek od projektu ke stavebnímu řízení vyplývajících z aktualizace stavu.
    1. Zdroj tepla
      (kotelna, předávací stanice, parní redukční stanice, ...)
      Popis a technické řešení zdroje tepla se zaměřením na kotle (výměníky), kotlový (výměníkový) okruh, odkouření kotlů, větrání kotelny a souvisejících prostor, zabezpečovací zařízení (pojistné a expanzní), úprava vody a její doplňování, regulace. (U teplovzdušných soustav úprava vzduchu.)
    2. Otopná soustava
      Popis a funkce soustavy jako celku (potrubní rozvody, oběhová čerpadla, armatury, otopná tělesa, ostatní tepelné spotřebiče, kompenzace dilatací, tepelné izolace, nátěry atd.). Popis a funkce jednotlivých topných okruhů vytápění, přípravy TUV, připojení vzduchotechnických zařízení, připojení technologických spotřebičů (včetně vyčíslení kvalitativních a kvantitativních parametrů - výkony, průtoky, tlakové poměry, nastavení hydraulických parametrů atd.). Řešení regulace spotřeby tepla jednotlivých topných okruhů.
    3. Ochrana zdraví a ochrana proti hluku a vibracím.
    4. Požární bezpečnost
    5. Ochrana životního prostředí
      Výsledek výpočtu množství znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší a porovnání s emisními limity.
    6. Bezpečnost při realizaci a užívání
    7. Požadavky na související profese
      Stavba, měření a regulace, zemní plyn, silnoproud, slaboproud, zdravotní instalace, vzduchotechniku, nátěry, izolace, popř. další. Kvalitativní i kvantitativní určení požadavků a výsledek koordinace.
    8. Pokyny pro montáž
      Obecné i speciální požadavky. Individuální zkoušky jednotlivých zařízení.
    9. Uvedení do provozu
      Kvalifikování a kvantifikování předepsaných zkoušek (zkouška pojistného a expanzního zařízení, zkouška těsnosti, provozní zkouška dilatační, provozní zkouška topná, ověření měřiče tepla) a dohodnutých zkoušek (hydraulické seřízení otopné soustavy, zkouška funkčnosti doplňovacího zařízení, zkouška funkce úpravny vody, ...) včetně stanovení kritérií jejich úspěšného splnění. Soupis předkomplexních prací a činností. Požadavky na komplexní vyzkoušení. Požadavky na zkušební provoz event. předčasné užívání stavby (jsou-li dohodnuty). Požadavky na zajištění provozní dokumentace (provozní řády, vyhrazená zařízení, návody k obsluze, ...).
    10. Pokyny pro obsluhu a údržbu
      Zásady a hlavní pokyny pro obsluhu a údržbu. Provozní doporučení (periodicita údržbových úkonů, provozní dokumentace, náhradní díly atd.).
    11. Dokladová část
      Zápisy z jednání s dodavateli energií, s dotčenými orgány státní správy, jednání s investorem, dodavatelem, popř. provozovatelem atd.

  2. VÝKRESY, seznam výkresů
    1. Půdorysy podlaží (měřítko 1:100, 1:50 až 1:10)
      Půdorysy jednotlivých podlaží. Umístění a dispoziční řešení kotelen, předávacích stanic a strojoven. Jednočárové, případně dvoučárové, zakreslení potrubních rozvodů, otopných těles, ohřívačů teplé užitkové vody, vzduchotechnických ohříváků a technologických spotřebičů včetně zakótování hlavních prvků a zařízení ke stavbě.
    2. Zdroj tepla, předávací stanice, strojovny
      Půdorysy, řezy, pohledy a detaily.
    3. Schémata:
      Funkční schéma vyjadřuje celkové a úplné schéma soustavy se zakreslením všech prvků a zařízení s potrubním propojením. Veškeré komponenty se popíšou a potrubí okótuje dimenzemi. Výkres se vybaví potřebnými informacemi (poznámkami) o provozních parametrech (výkonové stupně, tlakové poměry, hydraulické údaje atd.). Do výkresu se může zakreslit funkční schéma regulace a měření, pokud není samostatným výkresem (viz dále).
      Montážní schéma zobrazuje otopnou soustavu stejným způsobem jako rozvinuté (svislé) schéma v projektu pro stavební řízení. Potrubní rozvody (ležaté i svislé) se kótují dimenzemi, jednotlivé stoupačky se označují číselnou značkou shodnou s půdorysem. Otopná tělesa se popíší včetně připojovacích armatur, jejich hydraulického nastavení a označení místnosti v níž je těleso umístěno. Ostatní komponenty a armatury se popíší všemi rozhodujícími parametry.
      Funkční schéma regulace zobrazuje blokové zapojení zařízení měření a regulace s jednotlivými prvky tepelné soustavy tak, aby byl jednoznačně zřejmý princip propojení a funkce tepelné a regulační techniky.

  3. SPECIFIKACE ZAŘÍZENÍ
    Výpis zařízení v členění na kotelny, strojovny, potrubí, armatury, otopná tělesa, tepelné izolace, nátěry a ostatní s vyčíslením (ks, kpl, m, m², ...).

(Poznámka: Je uveden maximální rozsah PD, u jednodušších projektů a staveb bude rozsah PD účelně přizpůsoben).

 
 
Reklama