Těsnicí prvky oken, dveří a vrat zvyšují komfort objektů

Datum: 17.3.2011  |  Autor: Václav Pernica  |  Organizace: OKENTĚS, spol.s r.o.  |  Firemní článek

Těsnicí prvky oken a dveří zabezpečují snížení úniku tepla a zvýšení jejich odolnosti proti hluku, kouři a ohni. Bezbariérové vstupy jsou dnes již samozřejmostí u veřejných či moderních obchodních prostor. K jejich utěsnění se výrobcům nabízí řada prvků, mezi které patří možnost utěsnění spodku dveří kartáči nebo padacími dveřními prahy.

OKENTĚS, spol.s r.o.
Hemy 920
757 01 Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou

tel.:571 751 571, 777 777 999
e-mail:
web:www.okentes.cz
Těsnění pro výrobu, renovaci oken a dveří

s velikostí falce 11-18 mm jsou dnes již standardně součástí nových eurooken a dveří. Silikonové profily (obr. 1a) vynikají tvarovou pamětí, jsou netečné k barvám a namrzání a jsou již více než 15 let osvědčenou variantou dodatečného zatěsnění starších oken či dveří. Na několikaleté dotěsnění zcela postačí i samolepící těsnění tvaru E, P nebo D. Pro výrobce euro oken, dveří a obložkových zárubní je k dispozici široký výběr dalších profilů. (obr. 1b, 1c, 1d).

K utěsnění bezbariérových vstupů do veřejných a obchodních prostor a stále častěji i v soukromé sféře slouží řada prvků, mezi které patří kartáče na spodní hranu dveří nebo padací dveřní prahy. Padací prahy splňují požadavky rovněž na útlum hluku a požární odolnost. Jemná kartáčová těsnění jsou zase optimálním řešením pro utěsnění posuvných aplikací.

Padací dveřní lišty

Padací dveřní lišty neboli automatické spouštěcí prahy se od sebe liší v závislosti na parametrech a odolnosti dveří. Standardní verze působí proti chladu a průvanu, profi verze dle obr. 2a - 2g se vyznačují odolností proti hluku (útlum 42 resp. 48 dB), kouři a ohni (T30 a T60 min). Dodržení požadovaných parametrů je podmíněno výškou spáry, dle typu 3 až 7 mm. Automatické spouštěcí prahy se vyrábějí ve standardních délkách, se speciálním konstrukčním řešením mohou mít padací prahy délku až 200 (600) cm. Řešení pro dveře dvoukřídlové umožňují souběžně jejich středové uzavření s protipožárním utěsněním. Seřiditelný spouštěcí mechanismus je standardně na straně závěsů, při dovírání dveří dochází postupně k utěsnění spodní hrany.

   

U náročnějších aplikací se používají padací prahy s ovládáním oboustranným. Pro posuvné dveře je spouštěcí mechanismus na straně zámku, novinkou pro posuvné dveře je automat s bočním vedením a fixační zarážkou a automaty s útlumem do 50 dB.

 

Videoprezentace funkce padacího prahu ke shlédnutí na www.okentes.cz.

Pod názvem Min E-S a Min E-V (obr. 2i) zavádíme padací prahy i pro pasivní domy, více v katalogu.

Stavební kartáče

Kartáče se od sebe liší tvarem a velikostí držáků a kvalitou vlasu. Velikost držáku je ovlivněna tloušťkou vlasu. Vlas je vyroben standardně z UV odolného černého polypropylenu, antistatické kartáče pro turnikety nebo leštění plastů mají vlas z koňské žíně. Velikost, délka vlasu a tím jeho tuhost se volí v závislosti na velikosti spáry s možností výběru síly vlasu. Pro náročnější prostředí, např. s vysokou vlhkostí, je vhodné aplikovat kartáče s hlavou v nerez provedení, případně i s držákem v nerez oceli.

 

Pro extrémní podmínky nabízíme flexibilní kartáč s pružným plastovým držákem. Interiérové kartáče bývají obvykle s plastovým držákem nebo hliník s eloxovanou úpravou a bočním uchycením vruty nebo samolepící.

Prachové a dorazové kartáčky

Pro posuvné aplikace slouží flexibilní těsnění, která se od běžných kartáčových těsnění liší především jemným vlasem a jeho uložením v nosiči a výrazně kratší délkou vlasu. V praxi jsou nejznámější samolepící kartáčky pro utěsnění dveří vestavných skříní proti prachu do výšky spáry 18 mm. Velmi široké uplatnění má standardní (nelepicí) verze do "T" drážky:

  • standardní, např. se středovou fólií a tím zvýšenou odolností proti vodě (lodžie, zastřešení bazénů ...), šíře 4.8mm
  • se středovou fólií zvýšenou nebo sníženou, šíře 4.8mm
  • s měkkou středovou fólií např. pro lítačky, šíře 4.8mm
  • s boční středovou folií, šíře 4.8mm

Flexibilní kartáčky lze použít i do umělohmotných profilů a tím řešit utěsnění posuvných dveří především proti průvanu a prachu. Plastová LT lišta (obr. 4b) s kartáčkem šíře 4, 8 mm je určena k naklepnutí do 4 mm drážky. Plastovou samolepící LP lištu (obr. 4c) s kartáčkem šíře 6,7 mm lze lepit nebo uchytit vruty. Hliníkové profily "K" a "L" (obr. 4d) lze povrchově upravit a následně osadit kartáčkem šíře 6,7 mm požadované výšky.

Výrazně širší uplatnění nabízí dále uvedené nové varianty (obr. 5):

Nový kompletní kartáč k s vlasem výšky 11mm je určen k nasunutí do frézované drážky šíře 3,5mm. Široké využití pro kartáčky šíře 4,8mm nabízejí nové dva samostatné profily, do 3mm drážky (obr. 5b) a samolepicí (obr.5c).

Prahové a přechodové lišty

Prahové a přechodové lišty jsou nedílnou součástí řešení bezbariérových vstupů a přechodů v případech předepsaných výrobcem padacích prahů k docílení požadovaných parametrů (útlum či požární odolnost) např. u koberců. Dvoudílný robustní systém u přechodových lišt (PS400) dokonale řeší i problematiku plovoucích podlah a jejich výšková napojení s okolím.

Pod logem OKENTĚS obsluhujeme v oblasti těsnicích prvků oken, dveří a vrat naše klienty teprve 18 let, naši významní partneři / výrobci se ovšem v této oblasti pohybují takřka 60 let. Kvalita jejich produktů je potvrzena renomovanými zkušebnami a proto je prezentujeme v našich katalozích, na výstavách a na webu. V současnosti tvoří náš tým 43 pracovníků v provozovnách Valašské Meziříčí, Brno a Praha. S obratem přes 5 mil. Eur obsluhujeme přes 8000 klientů. Aktuální katalog, pro firmy zdarma, vyžádejte si prosím na www.okentes.cz.

 

Datum: 17.3.2011
Autor: Václav Pernica
Organizace: OKENTĚS, spol.s r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Blogger  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Projekty 2017

 
 

Aktuální články na ESTAV.czSuché klima ničí zdraví. Pomůže zvlhčovač vzduchuPovrchová úprava střechy Lindab Premium za cenu základní úpravy ClassicVýstavba průmyslových objektů je na vzestupu, jejich návrh si zaslouží architekta