Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

V Motole se po opravách a dostavbě otevřela dětská nemocnice

V pražské motolské nemocnici se dnes po opravách a dostavbě slavnostně otevřela jedna z největších dětských nemocnic v Evropě. Práce trvaly šest let a stály 4,4 miliardy korun.

Byl to nejrozsáhlejší stavební projekt ve zdravotnictví za posledních 15 let. Nemocnice díky němu získala moderní operační sály, nový pohotovostní příjem i střešní heliport. Pásku slavnostně přestřihl ředitel nemocnice Miloslav Ludvík s první dámou Livií Klausovou.

Dětská nemocnice v Motole se stavěla od roku 1964 do roku 1977. Podle ředitele byla v posledních letech v havarijním stavu. Ludvík zdůraznil, že rekonstrukce a dostavba se odehrávaly za plného provozu. Už dřív to označil za světový unikát. "Nemocnice je souborem všech možných dostupných dětských specialistů pod jednou střechou s tím rozdílem, že dřív operovali ve stodole a dnes v nejšpičkovějším možném zařízení," uvedl Ludvík.

Stavební práce se rozdělily do tří etap. Poslední část, která nyní skončila, stála 3,15 miliardy. Vznikl komplex moderních operačních sálů, urgentní příjem i nový heliport na střeše, který by měl fungovat od 1. srpna. Dětští pacienti mají teď také větší komfort. Na pokojích jsou maximálně po dvou. Samozřejmostí jsou lůžka pro rodiče. I při snížení počtu postelí pro nemocné, kterých je 350, je podle ředitele kapacita dostatečná.

Předcházející dvě etapy zahrnovaly opravy energocentra za zhruba 400 milionů korun a rekonstrukci jednoho z křídel obřího pavilonu za miliardu. Ředitel už dřív tvrdil, že proti původním plánům z roku 2003 se cena nezvedla. Většinu peněz poskytl stát, část sumy dala nemocnice.


EPC projekt garantuje Fakultní nemocnici v Motole úsporný provoz energetického hospodářství a finanční úsporu v řádech desítek mil. Kč.

Na úplné dokončení podle vedení nemocnice chybí ještě asi 650 milionů korun, a to na rekonstrukci dalšího křídla budovy.

Ludvík uvedl, že jedná s ministerstvy zdravotnictví a financí o tom, zda se najdou ve státním rozpočtu peníze. Pokud by se dětská nemocnice dobudovala, nabízela by prý 450 až 470 lůžek. Ludvík řekl, že by se pak "daly zavřít či nerekonstruovat některé kapacity" jinde, protože by se péče o děti v Praze a středních Čechách pokryla.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že ze státního rozpočtu Motol nedostane vzhledem k úsporám letos ani příští rok nic. "Na dokončení prací musí najít úspory z vlastních zdrojů," uvedl. Mluvčí připomněl, že Motol je jednou z fakultních nemocnic, do níž do této chvíle šly od státu největší dotace.

Dětský pavilon je součástí motolské fakultní nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v Česku. Má přes 2400 lůžek. Ročně jeho ambulancemi projde přes 860.000 pacientů, 70.000 lidí je hospitalizováno. Nemocnice má víc než 5000 zaměstnanců, z nich je 1130 lékařů.

EPC projekt garantuje Fakultní nemocnici v Motole ekonomicky efektivní provoz energetického hospodářství, kvalitní dodávku tepla, teplé vody a technologické páry a zajistil realizaci rozsáhlé rekonstrukce tepelného hospodářství a finanční úsporu v řádech desítek milionů korun. Projekt nemocnici umožnil realizovat dlouho zamýšlenou rekonstrukci nevyhovujícího tepelného zdroje a zastaralých rozvodů páry a další potřebná technická i organizační opatření bez nutnosti vynaložení investičních prostředků z vlastních zdrojů a navíc se smluvní zárukou, že investice bude splacena z dosažených úspor. Motolská nemocnice je jen jednou z řady objektů kde se metoda EPC realizovala a přinesla žádané úspory. Jelikož na TZB-info považujeme metodu EPC za cestu ke skutečným úsporám, máme zpracovánu řadu informací, které vysvětlují metodu EPC, dílčí řešení i výsledky konkrétních projektů.

 
 
Reklama