Nové nařízení pro čištění domovních komínů

Datum: 6.1.2010 14:43  |  Zdroj: Deník

Chystá se změna pravidel upravující čištění domovních komínů na tuhá paliva

Ministerstvo vnitra připravuje nové nařízení, podle kterého si běžné domovní komíny na tuhá paliva, tedy například uhlí nebo dřevo, budou lidé moci čistit sami. Odborníka budou muset přizvat pouze jednou do roka, a to pouze na revizi. Podle nařízení se podstatně omezí i povinný počet čištění. Zatímco v současnosti se musí komín podle zákona čistit čtyřikrát až šestkrát ročně, po změně to bude stačit pouze dvakrát až třikrát. Od poslední vyhlášky, která to upravovala, se totiž zlepšil stav kotlů a kamen.

Změna pravidel by zredukovala roční náklady na vyčištění komína, které se dnes pohybují mezi 1400 až 2100 Kč a po změně by klesly na 17 až 25 procent současné ceny.

Postup ministerstva se příliš nezamlouvá Společenstvu kominíků, jehož členům by zavedením nového nařízení výrazně ubyla práce. Kominíci upozorňují, že jednak lidé většinou o správném čištění komínů nic nevědí a nesprávným postupem mohou případně poškodit i dům, jednak jde o práci ve výšce, která může být pro laika nebezpečná.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 

Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czObchvat Náchoda získal kladný posudek EIABioplasty nepatří do kontejnerů na plastySlnečné kolektory z THERMO|SOLARU môžu byť aj atypické a na balkónochDigitalizace proniká všemi oblastmi našeho života. Stavebnictví není výjimkou